ENDLESS CHIBI 6 WAGON SYSTEM INCH UP KIT FRONT FOR TOYOTA WISH ANE10G 11W ZNE10G 14G ECYWNE11W
| /
Brand
ENDLESS
Series Name
CHIBI 6 WAGON SYSTEM INCH UP KIT FRONT
Product Number
ECYWNE11W
Compatible Car
TOYOTA WISH ANE10G 11W ZNE10G 14G
Product Description
Rotor (Dia/Thick): 324×30 (2PCS)
Pad: RCP093
6POT caliper for minivans and wagons with both braking performance and dress-up performance Inheriting the pedigree of the endless caliper series, this caliper is made exclusively for minivans and wagons with a lightweight and highly rigid aluminum forged body. Despite its compact size, it uses 6 pistons with different diameters of Φ27mm-Φ32mm-Φ38mm to prevent uneven wear of the brake pads. Not only does it improve the braking performance of heavy wagons and minivans, but it also has an outstanding effect of dressing up your feet. If you install it in combination with a large diameter rotor after the wheel is inched up, it will bring about a tremendous improvement in braking performance and dress-up effect. [Main kit contents] ・Caliper body (standard color is blue anodized) ・Exclusive caliper brake pad (selection system) ・Mounting bracket ・Brake rotor ・Brake line for caliper ・Caliper body color: standard color = blue anodized