LARGUS SPEC S COILOVER KIT FOR NISSAN X-TRAIL T31 2WD 01011207053-QQ-601
Product Number
01011207053-QQ-601
Compatible Car
NISSAN X-TRAIL T31 2WD
Product Description
Product: Full-length adjustable suspension kit
Type: SpecS
Manufacturer: NISSAN
Vehicle: X-Trail
Vehicle model: T31
Year: -
Drive system: 2WD
Frequency: 5kg
Rear: 10kg
Free length: F: 220mm
Free length: R: 240mm
Front upper mount: Fixed reinforced rubber
Rear upper mount: Mountless
Frequency damping position: Fixed with dial (top of upper mount)
Rear damping position: Disc type (inside wheel well)
Front height adjustment range: 660mm - 740mm
Rear height adjustment range: 705mm - 775mm