LARGUS SPEC S COILOVER KIT FOR NISSAN X-TRAIL DNT31 4WD 01011207053-QQ-604
Product Number
01011207053-QQ-604
Compatible Car
NISSAN X-TRAIL DNT31 4WD
Product Description
Product: Full-length adjustable suspension kit
Type: SpecS
Manufacturer: NISSAN
Vehicle: X-Trail
Vehicle model: DNT31
Year: -
Drive system: 4WD
Spring rate (F): 5kg
Spring rate (R): 10kg
Free length (F): 220mm
Free length (R): 240mm
Upper mount (F): Fixed reinforced rubber
Upper mount (R): Mountless
Fdamping position: Dial fixed (top of upper mount)
Rdamping position (R): Disc type (inside wheel well)
Vehicle height adjustment range (F): 660mm - 740mm
Vehicle height adjustment range (R): 705mm - 775mm