LARGUS SPEC S COILOVER KIT FOR NISSAN SKYLINE HYBRID HV37 2WD 01011207066-QQ-691
Product Number
01011207066-QQ-691
Compatible Car
NISSAN SKYLINE HYBRID HV37 2WD
Product Description
Product: Full-length adjustable suspension kit
Type: SpecS
Manufacturer: NISSAN
Vehicle: Skyline Hybrid
Vehicle model: HV37
Year: -
Drive system: 2WD
Spring rate (F): 10kg
Spring rate (R): 5kg
Free length (F): 220mm
Free length (R): 240mm
Upper mount (F): Fixed, reinforced rubber
Upper mount (R): Fixed, reinforced rubber
Damping position (F): Fixed with dial (upper upper mount)
Damping position (R): Fixed with dial (upper upper mount)
Vehicle height adjustment range (F): 636mm - 701mm
Vehicle height adjustment range (R): 638mm - 706mm
Lowering amount (F): -61mm to +4mm
Down R: -58mm to +10mm