LARGUS SPEC S IMPORT COILOVER KIT FOR BMW 1 SERIES E81 2WD 01011223009-QQ-1277
Series Name
SPEC S IMPORT COILOVER KIT
Product Number
01011223009-QQ-1277
Compatible Car
BMW 1 SERIES E81 2WD
Product Description
Car Manufacturer: BMW
Vehicle Model: 1 Series
Vehicle Model: E81
Year: 2004.10-2011.05
Drive System: 2WD
Product: Full-Length Adjustable Coilover Kit SpecS Import
Frequency Spring Rate: 8kg
Rear Speed Spring Rate: 12kg
Free Length: F: 135mm
Free Length: R: 230mm
Front Upper Mount: Adjustable Pillow
Rear Upper Mount: Mountless
Front Damping Position: Fixed Dial (Upper Upper Mount)
Rear Damping Position: Separate Dial (Upper Upper Mount)
Front Height Adjustment Range (Reference Value): 620mm-670mm
Rear Height Adjustment Range (Reference Value): 596mm - 680mm Downward Amount F (Reference Value): - Downward Amount R (Reference Value): -