LARGUS SPEC S IMPORT COILOVER KIT FOR BMW X3 F25 4WD 01011223017-QQ-1271
Series Name
SPEC S IMPORT COILOVER KIT
Product Number
01011223017-QQ-1271
Compatible Car
BMW X3 F25 4WD
Product Description
Product: Full-length adjustable suspension kit
Type: SpecS Import
Manufacturer: BMW
Model: X3
Vehicle model: F25
Year: 2011/3~
Drive system: 4WD
Spring rate (F): 6kg
Spring rate (R): 6kg
Free length (F): 230mm
Free length (R): 245mm
Upper mount (F): Mountless
Upper mount (R): Mountless
Fdamping position (F): Dial fixed (upper upper mount)
Damping position (R): Dial fixed (upper upper mount)
Vehicle height adjustment range (F): 708mm - 772mm
Vehicle height adjustment range (R): 710mm - 785mm
Down amount (F): -62mm - +2mm
Down amount (R): : -73mm to +2mm