LARGUS SPEC D COILOVER KIT FOR HONDA ODYSSEY RB3 2WD 01011303002-QQ-921
Series Name
SPEC D COILOVER KIT
Product Number
01011303002-QQ-921
Compatible Car
HONDA ODYSSEY RB3 2WD
Product Description
Car Manufacturer: Honda
Vehicle Model: Odyssey
Vehicle Model: RB3
Year: -
Drive System: 2WD
Product: Full-Length Adjustable Suspension Kit Spec D
Spring Rate F: 18kg
Spring Rate R: 20kg
Free Length F: 150mm
Free Length R: 140mm
Upper Mount F: Fixed Reinforced Rubber
Upper Mount R: Fixed Reinforced Rubber
Damping Position F: Fixed with Dial (Upper Mount)
Damping Position R: Fixed with Dial (Upper Mount)
Vehicle Height Adjustment Range F (Reference Value): 588mm - 649mm
Vehicle Height Adjustment Range R (Reference Value): 594mm - 674mm
Lowering Amount F (Reference Value): -110mm to -49mm
Downward R (reference value): -133mm to -53mm
Remarks
*Super low-down specification / *A separately sold 300mm extension cable is required to adjust the rear damping force from inside the vehicle. / *AFS compatible *Vehicle height setting range, lowering amount, and installation images are reference values based on the development vehicle. Individual vehicle differences and assembly conditions may result in discrepancies. *For vehicles with adaptive shock absorbers (electronically controlled dampers, etc.), a warning light will come on, so a separate canceller or other countermeasure will be required. *The specifications and accessories of this product are subject to change without notice for improvement purposes.