MONSTER SPORT HEPTAGON WHEEL NUTS M12XP1.25 20PCS BLACK 684520-0020BK
| /
Brand
MONSTER SPORT
Series Name
HEPTAGON WHEEL NUTS M12XP1.25 20PCS BLACK
Product Number
684520-0020BK
Product Description
Material Body: Chrome vanadium steel
Head: Aluminum
color: Body: Black plating , Top: Colored anodized aluminum
Screw diameter: M12
Thread pitch: P=1.25
Effective screw: 20mm
length: With aluminum cap: 28mm
Without aluminum cap: 25mm
Base Outer Diameter: φ20mm
Seat information: 60° taper
Weight : With aluminum cap: Approx. 27g/piece, Without aluminum cap: Approx. 25g/piece
accessories: Dedicated adapter (insertion outer diameter 24 mm, wrench size 19/21 mm), Hexagon wrench
Remarks
* When driving on public roads, make sure that the wheel nuts are located inside the fender. * Before installation, please check that there are no abnormalities on the hub bolt on the vehicle side or the seating surface on the wheel side (such as crushed threads, iron powder or foreign matter attached). * Tighten to the specified torque, and after driving 100 km, be sure to retighten to the specified torque. * Do not use an impact wrench. Over-torque can lead to damage, and impacts can cause abnormal wear and metal fatigue. * When using a cross wrench, never apply pressure with your foot. * When installing the wheel, do not install if the wheel nut threads do not reach the wheel by 10 mm or more. * For vehicles equipped with long hub bolts, be careful not to let the screws bottom out into the caps. * Please note that the logo on the aluminum cap and the logo on the nut body will not be aligned. * Specifications and production of this product may be changed or discontinued without notice.